piątek, 4 lipca 2025

Gdynia zaskakuje

Muzeum Emigracji fasolaWielokrotnie podróżowałam do Gdańska. Gdynia kojarzyła mi się z lekcjami historii, z wybudowanym od podstaw w dwudziestoleciu międzywojennym porcie, symbolem polskiej przedsiębiorczości.

I to jest prawda. Od samego dworca ma się świadomość, że to młode miasto, przemysłowo - portowe. Miasto zaprojektowane z rozmachem i pomysłem. 

Moje pierwsze kroki skierowałam do otwartego w 20`5  roku

Muzeum Emigracji
Gdynia Port - pomnikMuzeum Emigracji Gdynia


Muzeum posadowione jest w dawnym Dworcu Morskim na Nabrzeżu Francuskim. Nie bez powodu , to stąd wypływały transatlantyki w tym legendarny MS Batory, wywożąc emigrantów za ocean.
W dawnym holu dworca mieści się wystawa zdjęć z różnych okresów dziejów tego miejsca - od lat 30stych XX wieku do lat 80tych.
Jednak najciekawsza ekspozycja mieści się na piętrze. Wchodzimy jakby w labirynt , który wiedzie nas najpierw przez dzieje migracji ludów na terytorium Europy, później - wielką emigrację XVIII i XIX wieczną, aż trafiamy na statek wraz z przykładową rodziną z biednego Podkarpacia lub przeludnionej Wielkopolski. Są zdjęcia, dokumenty, zawartość bagaży, listy pełne nadziei , troski i tęsknoty. 
Wnętrze statku, wąskie prycze i widok na zamglone morze. 
Polecam ! Zarezerwujcie sobie dużo czasu, żeby w spokoju móc przejść przez czeluści piekieł i znaleźć się nagle między drapaczami chmur na ulicach Nowego Jorku. I postarać się poczuć to, co zapewne czuli wówczas ludzie wyrwani ze swych miejsc i rzuceni w wielki, obcy świat.

Dobrze po tej wędrówce usiąść na tarasie, popatrzeć na morze i zadumać się nad odwagą, determinacją i otwartością przodków.
W holu można skorzystać z wyszukiwarek genealogicznych, na kilku ustawionych tutaj stanowiskach .

Gdynia jest dumna ze swoich budowniczych. Ulice, skwery, pomniki upamiętniające inżynierów i działaczy społecznych są tu powszechne.

Dar Pomorza
Dla miłośników marynistyki jest statek-muzeum Dar Pomorza , oraz położone przy plaży miejskiej Muzeum Morskie.



Akwarium Gdyńskie
Dla dzieci i dorosłych przy tym samym nabrzeżu mieści się ciekawa atrakcja -  akwarium Gdyńskie. Na temat Morza Bałtyckiego nie ma bogatej ekspozycji flory i fauny, bo nasze morze nie jest specjalnie bogate. Ale jest mnóstwo atrakcyjnych akwariów, podzielonych na strefy klimatyczne, w których pływają rekiny, płaszczki, błazenki i raki. 





Fortyfikacje i stanowiska ogniowe
Ale Gdynia to nie tylko muzea to przede wszystkim miasto nadmorskie. Promenada i plaża miejska jest godna polecenia. Można odbyć ciekawy i relaksujący spacer brzegiem morza aż do Sopotu. 
Dla wielbicieli  militariów - polecam zagłębić się w las  Gdynia Redłowo i wdrapać na nadmorskie klify, gdzie idziemy szlakiem stanowisk ogniowych i bunkrów.

Jak widzicie - Gdynia to nie jest miasto na jeden dzień. I na pewno warte odwiedzenia.

P.S. Reprezentacyjny, najwyższy budynek w porcie powoduje przedziwne zawirowania powietrza; możecie doświadczyć przy niewielkim wietrze, zatrzymania w miejscu i lub zawrócenia z drogi ;-)

czwartek, 3 lipca 2025

Caminito del Rey i powrót do Granady po 10 łatach

Gdy trochę znuży Cię zwiedzanie andaluzyjskich miast, z ich niewątpliwym przepychem i niezwykłością budowli, związanym z historią panowania na tym terenie Maurów 
Caminito del Rey jest dobrą odskocznią.

Caminito del Rey - most zawieszony

Wąwóz oddalony jest o ok. 60  km od Malagi. Dojechać można tutaj samochodem lub pociągiem. Samochód zostawiamy na jednym z parkingów. Między wejściem i wyjściem kursuje autobus. Bilety najlepiej nabyć przez internet.

Caminito del Rey
Długość trasy to około 7 km i w znakomitej większości prowadzi kładkami zawieszonymi ok 100 metrów nad dnem kanionu i nad lustrem wody.
Od 2015 szlak jest odrestaurowany i udostępniony turystom. Wbrew nazwie nie był to nigdy szlak królewski; ścieżka służyła najpierw budowniczym zapory a później pracownikom konserwującym urządzenia hydrotechniczne.
Caminito del Rey
Przebieg trasy jest bardzo malowniczy. Największym zaskoczeniem był dla mnie ... pociąg . Tak przez wąwóz, po przeciwnej stronie niż biegnie szlak, wiedzie droga kolejowa, miejscami przepleciona w skałach niczym pasek przez szlufki.
Nad nami krążyły sępy, całkiem licznymi stadami. Nie wiem, na co liczyły. Droga jest łatwa i przyjemna. Jej przejście zajmuje ok 2-3 godzin na totalnym luzie. Warto mieć wygodne obuwie, wodę i skupioną uwagę. Mimo wszystko to górska ścieżka.
 Osoby z lękiem wysokości/ przestrzeni mogą mieć problem z jej przejściem.

Sacromonte Granada

środa, 2 lipca 2025

Kordoba - niedoceniona perełka Andaluzji

Kordoba
Kordoba - miasto z czterema pozycjami na liście Unesco. 
Już się znudziliście ? :-)  To zacznę inaczej.
Wielki Meczet wnętrzeStojąc w Wielkim Meczecie, najważniejszej pozycji wśród zabytków Kordoby, z zachwytu uroniłam łzę. Nie zdarza mi się to często, w zasadzie był to pierwszy raz. 
Pośród setek kolumn usłyszałam dźwięk muzyki organowej, który odbijał się od marmurowych ścian i kamiennych posadzek, zwielokrotniał wśród kolumn i łuków, otaczał mnie i wibrował we mnie
Wielki Meczet dziedziniecPołączenie dwóch światów - meczetu, budowanego i rozbudowywanego między 785-967 rokiem oraz wpisanej w jego wnętrze chrześcijańskiej katedry z 1523 roku zrobiło na mnie duże wrażenie. Koronkowe marmurowe sztukaterie, dębowe sufity, kolorowe plamy światła, przenikające przez witrażowe okna, migające w półmroku lampki oliwne i unoszące się w promieniach słońca dymy z kadzideł stwarzają atmosferę podniosła i przytulną.
Polecam wykupić bilet na pierwsze wejście danego dnia. Kolejka, w porównaniu do innych godzin, jest znacznie mniejsza i po chwili od wejścia do wnętrza turyści rozpraszają się i można prawie w samotności kontemplować tę wyjątkową budowlę. 


Rezydencja Izabeli i Ferdynanda